MUDr. Radomil SCHREIBER

Váš zubní lékař

Zubní implantáty


Dojde-li ke ztrátě zubu, který je nezbytný z hlediska estetického, fonačního (pro správnou výslovnost) nebo mastikačního (pro kvalitní rozmělnění potravy, tedy abychom se mohli najíst), je nutno jej nahradit.
Chybějící zub můžeme nahradit protetickou náhradou (můstek nebo snímací protéza) nebo implantátem.
Nejmodernější metodou náhrady chybějícího zubu je zubní implantát. I on má své výhody, ale i omezení a nevýhody.
Výhodou zubního implantátu je funční a estetická náhrada chybějícího zubu bez poškození, nebo omezení funkce zbývajících zubů. Nevýhodou pak relativně větší časová a finanční náročnost ošetření. Jistou nevýhodou může být pro některé pacienty i nutnost dodržování opravdu dokonalé zubní hygieny, což je, jak opakovaně zjišťujeme, pro některé jedince nedosažitelné.
Omezeními jsou pak celková onemocnění, která neumožňují tento drobný chirurgický zákrok provést a místní omezení ve formě nekvalitní kosti, nebo jejího nedostatečného množství a rozsahu. Většina omezení je ovšem relativní a soudobá implantologie si s většinou z nich dovede poradit, ovšem mnohdy za cenu prodloužení celého zákroku, zvětšení počtu jednotlivých fází a v neposlední řadě i zvýšení finanční zátěže pro pacienta.
Na našem pracovišti zavádíme tzv. válcové implantáty a jejich modifikaci – miniimplantáty.

 

CO JE TO ZUBNÍ IMPLANTÁT?
Jistě již každý z vás věšel, či viděl věšet obraz, či například poličku na zeď pomoci šroubku a hmoždinky. Do zdi se navrtá díra a do díry zasune hmoždinka. Do hmoždinky pak zašroubuje vrut. Implantát se také skládá z jakési hmoždinky (nitrokostní části, odborně zvané fixtura), která se zašroubuje nebo vloží do dírky navrtané v kosti.

Po přirostení fixtury ke kosti (obvykle za 3-6 měsíců podle lokality a kvality kosti) se do této "hmoždinky" zašroubuje "vrut" – nástavba (odborně zvaná abutment). Na tuto nástavbu se pak "věší obraz", to znamená že tato nástavba může nést korunku (nalepenou, či našroubovanou), samostatnou, nebo jako součást můstku, nebo zásuvný spoj (patentek přidržující k implantátu snímatelnou protézku).

Implantáty vyrábí celá řada firem liší se tvarem, typem vnitřních závitů, zevních závitů, jejich hustotě a stoupání či povrchy a povrchovými úpravami. Odlišnosti jsou ryze odbornou záležitostí, pro pacienta podstatnou pouze tím, že čím větší kvalita tím lepší a trvanlivější je ošetření na druhou stranu často i vyšší cena.

Na našich pracovištích používáme pouze kvalitní implantáty těch nejrenomovanějších značek jako jsou Straumann a Astratech, nebo o něco levnější, ovšem rovněž velmi kvalitní implantáty německé, ICX, od firmy Medentis, nebo české BionIQ, od firmy Lasak. Levné implantáty "no name" asijské provenience v našich ordinacích nenajdete

 

JAK SE TO PROVÁDÍ?
Ošetření se provádí v místním znecitlivění. To znamená při vědomí, ale zcela bezbolestně, když pomineme bolest při vpichu znecitlivující injekce. Po přípravě pacienta (jde o chirurgický zákrok, proto musí být prováděn sterilními nástroji s co nejdokonaleji vyloučenou možností přenosu infekce z kůže, či slin pacienta na implantát), desinfekci operačního pole, zarouškování sterilními rouškami... se obvykle rozřízne dáseň nad místem zavedení implantátu a odklopí od kosti. Do kosti se pak vyvrtá dírka postupně se zvětšujícími nástroji. Do dírky se zašroubuje implantát (fixtura), do vnitřního závitu se zašroubuje krycí šroubeček, dáseň se přiklopí zpět a celé se to sešije. Po zavedení pacient nepozoruje větší změnu v ústech kromě přítomnosti několika uzlíků a nitek trčících z dásně. Ty se odstraňují obvykle 10. den po operaci. V příznivých případech široké akvalitní kosti se postupuje flapless, to znamená bez řezání a odklápění dásně a implantát se zavádí dírkou, vyříznutou v dásni, bez šití, s minimální traumatizací pacienta. 

Bolestivost po zavedení je srovnatelná s bolestivostí po vytržení zubu a obvykle je dokonce mnohem nižší. Druhý a třetí den po zákroku se může objevit přechodně otok tváře nebo rtu. Obvykle na jeden až tři dny. V případě, že kost pacienta není úplně dokonalá ve všech směrech a rozměrech, může se během implantace objevit nutnost okolí implantátu doplnit vlastní nebo umělou kostí, tak aby po zahojení byl implantát v celém svém objemu zanořen v kosti. Má to jednu komplikaci a to skutečnost, že to implantaci o něco zdraží. Umělá kost bývá poněkud dražší záležitostí.

 ,

CO JSOU TO MINIIMPLANTÁTY?
Soudobá implantologie přinesla nový typ implantátů pro kotvení snímatelných protézek, takzvaný miniimplantát. Miniimplantát je štíhlejší a na rozdíl od klasického válcového implantátu, do nějž se abutment se zásuvným spojem musí následně zašroubovat, je zásuvný spoj obvykle již součástí implantátu. Výhodou miniimplantátu je rychlé zavedení, bez nutnosti odklopování dásně, řezání a šití dásně a tím mnohem rychlejší hojení. Ihned po zavedení se upraví protéza, tak aby byla nositelná a pacient odchází s funkční protézou z ordinace; po 1 až 3 měsících se do protézy zavede zásuvný spoj-čepička, která pak zacvakává na kuličku implantátu. Další výhodou je nižší cena. Nevýhodou je pak jednoúčelovost. Zatímco u klasického implantátu můžeme abutment kdykoli vyšroubovat a nahradit jiným (například pokud se pacient rozhodne pro další implantáty a změně protézy na můstek, nebo dojde-li k poškození abutmentu), u miniimplantátu to nelze.

 

 

KOLIK TO STOJÍ?

Cena za zavedení implantátu Astratech a Straumann se pohybuje kolem 26 tisíc. Implantáty BioniQ a ICX jsou o něco levnější, cca 19 000. Při zavádění více implantátů najednou, se cena za jeden implantát úměrně počtu zavedených implantátů snižuje.

Cena následného protetického ošetření se liší podle typu protetické náhrady. Při náhradě jednou korunkou se skládá z ceny nástavby implantátu (od 1400,- u nejlevnějšího abutmentu, po 8000,- u celokeramického abutmentu Astratech) a ceny korunky, která je cca 7000,- Kč.

Celková cena ošetření proto vychází z počtu zavedených implantátů, ceny samotných implantátu, typů protetických abutmentů (cementovaná práce...šroubovaná práce), typu použité protetické náhrady (od korunky, přes šroubovanou protézku, po keramický můstek) a pohybuje se od 28 tisíc za nejlevnější náhradu jednoho zubu, po 150 tisíc za keramický můstek kotvený na 8 implantátech.

Podrobnou a přesnou kalkulaci a cenovou nabídku jsme schopni vytvořit až na základě klinického a rentgenového vyšetření (OPG, případně 3D-CBCT) pacienta.

U bezzubé čelisti se cena zakotvení vaší protézky na implantátech odvíjí opět podle počtu implantátů a typu implantátu. Např. cena za  zakotvení protézky na dva minimplantáty se pohybuje od 20 tisíc, včetně úpravy stávající protézky.  Cena za zavedení čtyř implantátů s kotvením protézky pomocí zásuvných spojů (patentků) v horní čelisti se pohybuje kolem 50 tisíc. 

Pro nezávaznou konzultaci možností řešení Vašich obtíží pomocí implantátů, se můžete objednat na recepci. Je vhodné mít s sebou zhotovený OPG snímek od Vašeho zubního lékaře, nejlépe na flash disku, případně se může snímek zhotovit u nás za cenu 300,- Kč. Bez tohoto základního vyšetření nelze stanovit možnost ošetření implantáty. Ve složitějších případech je nutné zhotovení i 3D CT Vašich čelistí. Zvýhodněná cena CT vyšetření pro naše pacienty je 500,-

Konzultaci doporučujeme před zahájením ošetřování konvenčními stomatologickými náhradami. Dojde-li již k nabroušení sousedních zubů na můstek, je zhotovování implantátů bezpředmětné. Stejně tak při zhotovení protéz před implantací, pak nutnost zhotovování nové protézy po zavedení implantátů, toto ošetření zbytečně zdražuje.

Cena konzultace je 500,- Kč (bez ceny za OPG). Tato částka je následně odečtena od celkové ceny implantace, v případě jejího uskutečnění.

 

ZUBNÍ IMPLANTÁTY ZAVÁDÍME V ORDINACI V OSTRAVĚ

Zubní implantát je možno zavést i u neregistrovaných pacientů, po zavedení vracíme pacienta zpět jeho ošetřujícímu lékaři. Nové pacienta neregistrujeme.